Kalisz, Centrum Kultury i Sztuki, 17 VIII 2012

FRAGMENTY SPOTKANIA I KONCERTU NA YOUTUBE

 

STRONA IMPREZY
iza_teresa_plakat_17_08_2012iza_teresa__reportaż m iza_teresa__reportaż1 m

 

arkusz Teresy Rudowicz

arkusz Izy Fietkiewicz-Paszek

GALERIA ZDJĘĆ Z WIECZORU – fot. P. Madaj

GALERIA ZDJĘĆ Z WIECZORU – fot. M. Zaremba

relacja na stronie CKiS

relacja na stronie Calisianki.pl

zaproszenie pdf
relacja Magdy Krytkowskiej

Dziewczyny w kolorze ferrari, czyli radość zwierszania (o spotkaniu Z Izabelą Fietkiewicz Paszek i Teresą Rudowicz w kaliskim CKiS)

Nigdy nie miałam wątpliwości, ze kiedyś zaistnieją i na kaliskiej scenie poetyckiej w starciu z rodzimą publicznością. Duet Izabela Fietkiewicz Paszek i Teresa Rudowicz współbrzmiał tematycznie i nastrojowo. Wiersze dobrano tak, by nie kontrastowały, a pogłębiały temat i potęgowały nastrój tworząc jedyny w swoim rodzaju poetycki spektakl. Doświadczone w prowadzeniu spotkań innym autorom, poetki tym razem czytały swoje wiersze, a spotkanie prowadził poeta i krytyk, Leszek Żuliński. O twórczości obu poetek mówił ciepło i z uznaniem. Szczególnie o inspiracjach czerpanych z bogatej, wielonarodowościowej historii Kalisza, jak i z wątków osobistych i to tych nie najradośniejszych. Cierpienie jest podskórnym bohaterem wierszy i jednym z powodów ich powstawania. Obecne jest w poezji zarówno jednej jak i drugiej poetki. Zaprezentowano poważne wiersze na poważne tematy. Skąd więc radość słuchania? Niezmiernie, co również podkreślił Leszek Żuliński, cieszy fakt zaistnienia w Kaliszu dobrej poezji i indywidualności poetyckich. Cieszył sposób przedstawienia niełatwych tematów i niełatwych w odbiorze utworów. Poetycką i krytyczną wypowiedź wzbogaciły występy Patrycji Kliber i Jurka Szukalskiego śpiewających wiersze Izabeli Fietkiewicz Paszek i Teresy Rudowicz.

Fragmenty spektaklu Była tu kiedyś ulica Złota dopełniły nastrój jesiennego wieczoru. Liczna publiczność życzliwie przyjęła twórczość poetek, bo ta wzrusza i prowokuje do myślenia o człowieku w szerokim kontekście kulturowym i historycznym, o ludziach, których los odczytano na nowo a zapisano w wierszach. A to dobry powód do radości ze wsłuchania się w smutne wiersze. Na spotkaniu obecny był również główny sprawca debiutu Teresy Rudowicz i wydawca drugiej książki Izabeli Fietkiewicz-Paszek, wydawca  i właściciel Zaułka Wydawniczego Pomyłka, Cezary Sikorski.

I choć w trakcie spotkania zaprezentowano tylko część działalności Izabeli Fietkiewicz-Paszek i Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk), zaskakuje ona swą różnorodnością. Nie było miejsca na omówienie działalności krytycznej, publicystycznej, popularyzatorskiej i społeczno-kulturalnej, mimo to tym razem kaliski dwugłos poetycki mocno zabrzmiał w Cis. Kolor czerwony jest symbolem siły, przebojowości i wielkich emocji. Sprawdził się na wrześniowym wieczorze zwierszeń.

Magdalena Krytkowska, 17 sierpnia 2012

relacja Magdy Krytowskiej

Życie Kalisza nr 34 z dnia 22.08.2012

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>